top of page

Оскарження результатів публічних закупівель: статистика і процедура.

  • 4 мар. 2017 г.
  • 4 мин. чтения

На даний час спостерігається стрімкий розвиток інформаційних технологій, які застосовуються громадянами для задоволення своїх потреб та покращення життя суспільства в цілому. Запровадження системи електронних закупівель є тим кроком, який Україна зробила з метою економії коштів держави, залучення більш широкого сектору бізнесу до отримання товарів і послуг та забезпечення громадського контролю за процесом державних закупівель.

Ще з кінця 2015 року було запущено пілотну версію роботи системи ProZorro.

Одним із трьох компонентів філософії системи «Prozorro» є золотий трикутник Golden triangle of partnership — унікальне об'єднання бізнесу, влади та громадянського суспільства задля просування змін, що дозволяє підтримувати високий рівень довіри між основними стейкхолдерами під час реформи.

Заходячи на сайт, обираємо категорію «Постачальнику». Здавалося б, все чудово «Прозорий вибір переможця», «Новий ринок збуту», «Контроль онлайн-оплат».

Також є інформація зі схематичним зображенням як відбуваються закупівлі в системі, 5 кроків як перемогти, тарифи та інша інформація.

Система дозволяє перейти на базу знань та отримати інформацію про допорогові закупівлі, відкриті торги і т.д.. Інформація викладена доступно із схематичним зображенням процесів закупівлі.

Громадська організація "Об'єднані ідеєю" вирішила здійснити аналіз рішень Антимонопольного Комітету України щодо скарг, які подавались учасниками. За результатами дослідження ми вирішили зробити статтю про порядок оскарження, так як багато скарг подавались із недотриманням норм чинного законодавства, і. як результат, учасники не змогли захистити порушені права.

Станом на 17.02.2017 року згідно Зведених відомостей про рішення органів Комітету про визнання вчинення суб’єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу налічується 1203 таких суб’єктів.

Згідно даних офіційного сайту Антимонопольного комітету України в розділі «Інформація про рішення щодо оскарження процедур державних закупівель» за 2017 рік прийнято 6 рішень, за 2016 рік – 2178 рішень.

На сайті ProZorro у рубриці «Рішення на паперові скарги та інші документи Антимонопольного комітету України» загалом є 105 рішень, прийнятих за результатами розгляду скарг (по суті або без розгляду).

Дана статистика свідчить, що тема оскарження процедури чи результатів публічних закупівель є актуальною.

Аналізуючи рішення АМК України, які розміщені на сайті системи «Прозорро», лише 5,7 % розглянуто по суті.

Порядок оскарження процедури закупівель передбачений ст. 18 Закону України "Про публічні закупівлі".

Скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.

Скарга повинна містити таку інформацію:

1) найменування замовника рішення, дії або бездіяльність якого оскаржуються;

2) ім’я (найменування), місце проживання (місцезнаходження) суб’єкта оскарження;

3) підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати;

3)обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи;

4) вимоги суб’єкта оскарження та їх обґрунтування.

До скарги додаються документи та матеріали в електронній формі (у тому числі у вигляді pdf формату файла), що підтверджують порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника, та документ про здійснення оплати за подання скарги до органу оскарження.

За подання скарги до органу оскарження справляється плата (за процедурою закупівлі товарів/послуг ви маєте сплатити 5 тисяч гривень, робіт – 15 тисяч гривень). Документ, що підтверджує оплату ви також додаєте до своєї скарги. Пам'ятайте, що двічі додати одну й ту ж квитнцію (платіжне доручення) не можна. У випадку повторного подання одного й того ж документа, що підтверджує оплату - вашу скаргу залишать без розгляду.

Після розміщення скарги суб’єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб’єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.

Скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.

Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, але до дня укладення договору про закупівлю.

Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після розгляду тендерних пропозицій на відповідність технічним вимогам, визначеним у тендерній документації, та визначення відповідності учасників кваліфікаційним критеріям, подаються протягом п’яти днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу протоколу розгляду тендерних пропозицій.

Якщо до тендерної документації замовником вносилися зміни після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, не підлягають оскарженню положення тендерної документації, до яких зміни не вносилися.

Якщо до органу оскарження було подано скаргу (скарги) щодо оскарження положень тендерної документації, за результатами якої (яких) органом оскарження було прийнято одне чи кілька рішень по суті, після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, не підлягають оскарженню ті положення тендерної документації, щодо яких скаргу (скарги) до закінчення цього строку суб’єктами не було подано.

Після закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій в оголошенні про їх проведення, скарги можуть подаватися лише щодо змін до тендерної документації, внесених замовником.

Якщо ви пропустете вказані строки, скарга автоматично не приймаються системою електронних закупівель.

Скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються в судовому порядку.

Протягом одного робочого дня після прийняття рішення за результатами розгляду скарги орган оскарження в електронній системі закупівель надає інформацію про резолютивну частину рішення та протягом трьох робочих днів з дня його прийняття розміщує рішення в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарги відразу після розміщення в електронній системі автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу і надсилається суб’єкту оскарження та замовнику.

Рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов’язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються.

Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб’єктом оскарження, замовником у судовому порядку протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель.

Матеріал підготовлено членами ГО "Об'єднані ідеєю", відображає винятково точку зору автора. Матеріал не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Комментарии


© 2024 ГО «ОБ'ЄДНАНІ ІДЕЄЮ». Сайт створений на Wix.com

bottom of page